پولیپکتومی

کلینیک تخصصی داخلی نوین فارابی / پولیپکتومی

پولیپکتومی روده بزرگ

پولیپکتومی روده بزرگ، گاهی همزمان با کولونوسکوپی و گاهی در یک جلسه جداگانه انجام می شود. در طی کولونوسکوپی، کولونوسکوپ به راست روده بیمار وارد می شود تا پزشک بتواند تمام قسمت های روده بزرگ را ببیند.
کولونوسکوپی، برای غربالگری افرادی که بیش از 45 سال سن دارند، جهت بررسی وجود پولیپ که می تواند نشان دهنده خطر ابتلا به سرطان باشد انجام می شود. البته کولونوسکوپی ممکن است در تمام سنین توسط پزشک به علت خاص دیگری توصیه گردد. اگر پزشک در حین کولونوسکوپی پولیپ را مشاهده کند، به طور همزمان می تواند عمل پولیپکتومی را انجام دهد.
روش های مختلفی وجود دارد که می توان از طریق آن پولیپکتومی را انجام داد که بسته به سایز پولیپ در روده بزرگ، یکی از آنها مورد استفاده قرار می گیرد.
برای پولیپ های کوچک (قطر کمتر از ۵ میلی متر) می توان از پنس بیوپسی برای برداشتن پولیپ استفاده کرد. پولیپ های بزرگتر را می توان با استفاده از یک حلقه فلزی به دام انداخته و حذف کرد. در پولیپکتومی، پزشک یک حلقه را در پایه پولیپ قرار داده و برای قطع پولیپ از حرارت استفاده می کند، سپس بافت یا ساقه پولیپ قطع می شود.

آمادگی برای انجام عمل پولیپکتومی:

1. رژیم کولونوسکوپی باید کامل رعایت شده باشد و روده های بیمار باید کامل تخلیه باشد.
2. بیمار هیچ گونه وسیله فلزی از قبیل طلا و بدلیجات، پرسینگ، گیره سر فلزی، قزن لباس و لباس زیر و .... به همراه نداشته باشد.
3. بیمار باید در صورت داشتن باتری قلب یا هر نوع فلزی در بدن پزشک را مطلع نماید.
4. بیمار باید قبل از عمل پولیپکتومی مصرف هر کدام از داروهایی که ریسک خونریزی را زیاد می کنند (برای مثال: آسپرین، پلاویکس، داروهای ضد انعقاد و .... ) را به پزشک اطلاع داده و با نظر پزشک مصرف داروها را قطع کند.
5. قبل از عمل پولیپکتومی نیاز به انجام آزمایش تست های انعقادی جهت بررسی احتمال خونریزی می باشد.

مراقبت های بعد از عمل پولیپکتومی (دوره نقاهت)

مقداری خونریزی و درد ممکن است به دنبال پولیپکتومی ایجاد گردد. بیمار باید در صورت خونریزی بیش از حد یا درد شدید و غیر قابل تحمل، به پزشک مراجعه کند.
بیمار نباید تا 24 ساعت بعد از عمل جراحی، رانندگی کند.
بهبودی پس از عمل عموماً سریع است و عوارض جانبی جزئی مانند نفخ و درد معمولا طی 24 ساعت بعد از عمل برطرف می شود.
زمان بهبودی کامل بسته به نوع عمل ممکن است بین یک تا چند روز متغیر باشد.
مانند همه جراحی ها، این جراحی هم برخی عوارض را به همراه دارد، این موارد عبارتند از:
• خونریزی: گاهی اوقات زخم به درستی بهبود نمی یابد و باعث خونریزی می شود.
• عفونت: هر زخمی می تواند آلوده شود. وقتی بیماران از توصیه های پزشک چشم پوشی می کنند یا وضعیت سلامتی خوبی ندارند، احتمال عفونت وجود دارد.
• برداشتن ناقص: گاهی اوقات در اولین عمل بسته به سایز و شکل پولیپ امکان برداشته شدن کامل پولیپ وجود ندارد و این امر نیاز به پولیپکتومی دوم دارد.
• سوراخ شدن اندام: در موارد بسیار نادری ممکن است عضوی که تحت عمل قرار گرفته سوراخ شود.

مراجعه کننده گرامی:
تاریخ و زمان اعلام شده مختص شماست، لذا جهت جلوگیری از تضییع حقوق سایر بیماران در ساعت اعلام شده حضور بهم رسانید. ساعت اعلام شده ممکن است با توجه به شرایط متغیر باشد، بنابراین حدود 1:30 ساعت زمان انتظار را پیش بینی فرمایید.
آدرس : مشهد- بلوار وکیل آباد- بین کوثر شمالی 2 و 4- ساختمان پزشکان فارابی- طبقه دوم- درمانگاه تخصصی داخلی نوین فارابی
تلفن تماس : 38704067-051 و 38704066
شماره تلفن همراه صرفاً برای موارد اورژانسی: 09020069902


نوبت دهی پولیپکتومی:
شماره واتساپ، بله و روبیکا : 09020069902


دانلود فایل راهنمای
انجام عمل پولیپکتومی